קונסטרוקציה

כאשר אנו אומרים קונסטרוקציה, אנו בעצם אומרים יצירת תשתית למבנים שונים. ובאילו מן מבנים מדובר? מדובר בכל מבנה שיעלה על דעתכם, החל ממבנה הבנוי בשיטות מסורתיות וכלה במבנים הנקראים מבנים קלים. ולמעשה, לא רק ביצירה של מבנה חדש יש צורך בקונסטרוקציה ראויה לשמה. הדבר נדרש גם כאשר כבר קיים ועומד מבנה כלשהו, אולם עולה הצורך לבצע בו שיפוץ או שינוי משמעותי.

בנייה קלה ומהירה

קונסטרוקציה ייחודית נדרשת לא רק בהקמת מבנה של בלוקים ובטון. זה נדרש גם כאשר על הפרק עומדת הקמת מבנה שאיננו כולל יציקות של בטון אלא בנייה מתוכננת מסוג אחר. במילים אחרות, כאשר מה שמבצעים ומה שמקימים אלה הם מבנים בבנייה קלה. מבנים כאלה יכולים להיות בתים פרטיים או מחסנים, אך למעשה גם רבי קומות. מבנים כאלה צריכים לתכנן כך שיהיו עמידים ביותר ומרבית העבודה מיושמת במפעל. אבל לא רק בבנייה קלה מבצעים עבודות קונסטרוקציה חיוניות. הדבר נדרש לא פחות כאשר רוצים לחזק, לעדכן ולהוסיף דבר מה למבנה קיים, שכבר עומד על תילו.

קונסטרוקציה בשיפוצים ובשיפורים

דוגמה מודרנית לצורך בקונסטרוקציה ניתן למצוא כאשר רוצים להקים מדרגות חדשות במבנה קיים. ייתכן שאלו מדרגות פלדה שנועדו להחליף כאלה שכבר מתפוררות ויש חשש מהותי לגבי מידת יציבותן. וייתכן גם כי מדובר במדרגות חדשות לגמרי, לרבות כאלה שמוקמות בצמידות למבנה או אפילו בתוך שטחה הקיים של דירה או בחנות ואפילו במפעל ייצור. מבלי לתכנן את גרם המדרגות, מבלי לקחת בחשבון שיפועים וקונסטרוקציה, אי אפשר להתקדם. אותו דבר נכון גם כאשר רוצים להקים מרפסת.

מרפסות ניתן להקים במגוון שיטות, למשל על בסיס בטון או מפלדה תוך שילוב פתרונות עיגון וחיבורים חזקים. בהקמה של מרפסות על בסיס פלדה הקונסטרוקציה תבטיח את היציבות בשלימות. זאת ועוד, הקמת המרפסות התלויה בשיטה הזאת תבטיח עבודה מהירה יותר והתקדמות גם על בסיס עלות נוחה יותר. ומתי עוד יהיה צורך בקונסטרוקטור מיומן? בעוד מגוון רחב של תוספות, שיפורי בנייה והתקנות. למשל בהתקנה של גשר ופיר מעלית וכמובן גם כאשר מתכננים להוסיף קומה נוספת, חדר או מספר חדרים למבנה קיים. כאשר רוצים לחזק מבנה בפני רעידת אדמה (מה שנהוג לכנות תמ"א 38) או בהרחבת מבנה וכן בהתחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי.

לקריאה נוספת:

הקמת גלריות

קונסטרוקציית פלדה

מרפסת תלויה

חיזוק מבנים

מרפסות בטון